Aktualijos

2022 05 17

Krematoriumo Karmėlavos sen. Pilėnų miško zonoje NEBUS!

Pasiekta svarbi pergalė, siekiant užkirsti kelią krematoriumo statybom miško zonoje esančiame sklype.

2022 05 04 VALSTYBINĖ TERITORIJŲ PLANAVIMO IR STATYBOS INSPEKCIJAPRIE APLINKOS MINISTERIJOS išsiuntė Kauno rajono savivaldybės administracijai privalomąjį nurodymą Nr.PN-930-(6.15) stabdyti detaliojo plano Nr. K-VT-52-21-139 vykdymo darbus minėtame sklype kadangi buvo fiksuoti  teritorijų planavimo reglamentuojantys teisės aktų pažeidimai. Nurodyta  panaikinti neteisėtai priimtą Kauno rajono savivaldybės įsakymą Nr.ĮS-465 „Dėl detaliojo plano rengimo, finansavimo, planavimo tikslų ir darbų programos patvirtinimo” ir nevykdyti detaliojo plano planavimo proceso toliau.

2022 05 17 mus informavo, kad Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinės sistemos (toliau –TPDRIS) Detaliojo plano proceso Nr. K-VT-52-21-139 kortelės duomenimis Detaliojo plano rengimo procesas yra nutrauktas, 2022-05-17 TPDRIS pateiktas Sprendimas dėl TPD rengimo nutraukimo
Nr. REG224411

2022 02 02

Informacija dėl planuojamo statyti krematoriumo Karmėlavos seniūnijoje, Pilėnų miško zonoje

2020-06-18 UAB „Aeternum LT“ įsigijo žemės ūkio paskirties 0,8075 ha ploto žemės sklypą adresu Tylos g. 2, Pelenių k., Karmėlavos sen., Kauno rajonas, sklypo unikalus Nr. 5233-0006-0380.

2020-07-17 Nacionalinės žemės tarnybos teritorinio skyriaus vedėjo sprendimu Nr. 7SK-1583-(14.7.110E.), 2020-08-18 ir 2020-08-25 Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymais Nr. ĮS-1747 ir ĮS-1791 buvo pakeista minėto sklypo pagrindinė naudojimo paskirtis iš „žemės ūkio“ į “kita”, žemės sklypo naudojimo būdas į “komercinės paskirties objektų teritorijos”. Šiame sklype UAB “Aeternum LT” planuoja statyti krematoriumą.

PVSV  ataskaitoje, kurią parengė UAB “Infraplanas”, nurodoma, kad UAB „Aeternum LT“ užsiims Laidotuvių ir su jomis susijusia veikla pagal ERVK 2 – 96.03. Ši veikla apima – žmonių palaikų laidojimą arba kremavimą, gyvūnų lavonų užkasimą ar sudeginimą ir su tuo susijusią veiklą (mirusiųjų paruošimas laidoti ar kremuoti, balzamavimas ir laidotuvių biurų veikla; laidojimo ar kremacijos paslaugų teikimas), laidojimo biuruose įrengtų patalpų nuoma (kapaviečių nuoma arba pardavimas – kapaviečių ir mauzoliejų priežiūra)

2021 -07-08 dieną buvo pristatyta PVSV pirmoji ataskaita visuomenei.

Pilnas 2021-07-08 garso įrašas čia: https://www.youtube.com/watch?v=Pbwtaqa6lcc

2021-12-21 dieną buvo pristatyta pakartotina PVSV ataskaita visuomenei:

Pilnas 2021-12-21 garso įrašas čia: v=Pbwtaqa6lcc

PVSV pateiktą ataskaitą rasite čia:

https://infraplanas.lt/pakoreguota-pagal-pastabaskomentarus-planuojamo-statyti-ir-eksploatuoti-krematoriumo-tylos-g-2-peleniu-k-karmelavos-sen-kauno-r-sav-pvsv-ataskaita-papildyti-priedai-ir-atsakymai-gautas-p/

Asociacija “Mūsų teisė” bei  kiti suinteresuoti gyventojai  dalyvavo  pristatymuose ir pateikė savo pastabas.  Išnagrinėję ataskaitas ir gautus atsakymus, atsakingų institucijų prašome įpareigoti UAB “Aeternum LT” parengti išsamią PAV (poveikio aplinkai) ataskaitą ir ją pristatyti visuomenei bei kitom institucijom išsamesniam nagrinėjimui.

Daugiau informacijos rasite, apsilankę mūsų Facebook grupėje

https://www.facebook.com/groups/ramuciu.gyventojai

 

2021.05.31

Į Ramučius persikels Amerikoje itin populiarus „Kiemų išpardavimas“

Ne paslaptis, kad nemaža dalis lietuvių emigrantų iš užsienio jau kuris laikas yra grįžę atgal į Lietuvą ir bando vėl čia kurtis bei ieško naujų veiklų ar pramogų. Vyresnieji  – užaugę Lietuvoje, tačiau jų vaikai jau dažniausiai yra gimę už Lietuvos ribų ir jų gyvenimo būdas, o dažnai ir kai kurios kultūrinės ar užimtumo veiklos jau yra kiek kitokios. Karmėlavos seniūnijoje tokių žmonių yra labai nemažai, nes Karmėlavos Balio Buračo gimnazija yra viena iš tų mokyklų, kuri turi paruošusi net specialią ugdymo programą emigrantams, kuri padeda jiems kuo sklandžiau adaptuotis čia ir tęsti mokslus Lietuvoje.

Su emigrantų grįžimo banga pastebima ir tai, kad atvykę lietuvaičiai pasigenda tam tikrų veiklų, kurios yra itin plačiai paplitę užsienyje, buvo poluliarios ten ir jiem jos  tapo įprastos bei labai laukiamos. Taip pat pasigenda ir aktyvesnio pačios bendruomenės tarpusavio bendravimo, įvairesnių veiklų kartu. Viena iš tokių veiklų vadinami „garažo ar kiemų išpardavimai“ (angl. Garage Sale arba Yard Sale),  kuriuose galima pusvelčiui įsigyti geros kokybės daiktų, o gyventojams gauti naudą ir sau – nereikalingus daiktus paversti pinigais.

Manoma, kad kiemo išpardavimai prasidėjo JAV apie 1950–1960 metus. Po Antrojo pasaulinio karo prasidėjus staigiai urbanizacijai, daugelis žmonių pradėjo keltis į priemiesčiuose esančius namus. Jie turėjo garažus bei vidinį kiemą, todėl iš ten ir pradėjo prekiauti, nuo ko, manoma, ir kilo toks pavadinimas. Tokie kiemų išpardavimai ėmė labai populiarėti, kuomet  vartotojiškumas ženkliai išaugo ir žmonės pirkdavo vis naujesnius daiktus, o senus išmesti būdavo gaila. Taip galėdavai įsigyti nebrangiai, bet dar gerą daiktą. Kaip sakoma, kas vienam yra šlamštas – kitam gali būti didelė vertybė. Per tokius išpardavimus bendruomenės dar artimiau susipažįsta vieni su kitais, atėję apsipirkti žmonės, žiūrėk, prisėda ir kavos išgerti su kaimynu bei paplepėti. Toks bendravimo būdas labai įprastas užsienyje ir ilgalaikėje perspektyvoje suburia gyventojus bendrom veiklom, jie tampa labiau bendruomeniški, pilietiški. Tuo pačiu daiktai nėra išmetami – o skatinami naudoti pakartotinai ir taip prisdedama prie aplinkos tausojimo ir saugojimo.

Kauno rajone, netoli Kauno LEZ esantys Ramučiai – ne išimtis. Čia yra įsikūrusi ne viena iš emigracijos grįžusi šeima. Pastebima, kad tokios šeimos itin nori aktyviai įsijungti į bendruomenės veiklas, patys ima siūlyti įvairias idėjas, ieško aktyvių kaimynų, kad pasidalinti tuo ir padėti tai įgyvendinti. Taip gimė idėja Ramučiuose padaryti Kiemų išpardavimą.

Ramučiuose gimusi ir užaugusi Eglė buvo emigravusi į Kanadą. Iš jos prieš porą metų ji grįžo kartu su  su savo šeima: vyru ir dviem vaikais. Grįžusi ji jau iš karto audė mintį, kad tokią pramogą ir veiklą būtinai reikėtų įgyvedinti Ramučiuose, būtent ten, kur ir pati dabar gyvena. Kadangi Ramučių bendruomenė jungia žmones, kuriems nesvetimos naujovės ir įdomios idėjos, Eglė netruko susipažinti su čia aktyviai veikiančia bendruomene “Mūsų teisė‘  bei jos pirmininke Greta Varnaite-Venskiene ir kartu jos ėmėsi tai įgyvendinti.

Eglė su šeimyna

Tiesa, Eglė buvo labai veikli ir dar besimokydama Karmėlavos Balio Buračo gimnazijoje,  pasižymėjo aktyvia užklasine veikla, jos galva visada būdavo pilna įvairiausių kūrybiškų idėjų ir sumanymų, todėl bendruomenė labai džiaugėsi, kad ji sugrįžusi aktyviai įsiliejo į bendruomenės gyvenimą. Beje, netoli Ramučių, Sergeičikų kaime (greta II Kauno LEZ teritorijos) ji su savo šeimyna 2020 atidarė  įspūdingą,  šalia miško >1 hektaro plote esantį „Farmland Parką“, kuriame dar prieš karantiną spėjo pakviesti visus norinčius smagiai praleisti laiką ir pasiūlė būtent užsienyje labai populiarius „Halloween“ vakarėlius gamtoje su įspūdingomis instaliacijomis, kukukrūzų labirintais bei siaubo personažais. Gimnazijos mokiniai buvo kviečiami irgi prisidėti prie veiklos ir sukurti po savo personažą bei smagiai praleisti laiką bendraminčių kompanijoje. Šiais metais ten vėl vyksta intensyvūs darbai ir visi jau nekantriai laukia, ką vėlgi Eglė naujo sugalvos, kokią naują pramogą pasiūlys ne tik vietiniams gyventojams, bet ir kitiems iš toliau atvykstantiems svečiams.

Greta su Egle tikisi, kad jau šį šeštadieni 2021 06 05 (nuo 10-14val.) pirmasis Ramučių Kiemų išpardavimas pavyks puikiai ir tai taps tradiciniu Ramučių renginiu. Tikisi, kad palaipsniui gyventojai plačiau atidarys savo garažus ir prekiaus, o kiti apsilankę ras sau gerų daiktų už prieinamą kainą. Jau yra daugiau kaip 16 skirtingų vietų, kuriose gyventojai žada išsinešti savo daiktus ir jais prekiauti, o kai kas žada net juos dovanoti. Kiemai pasipuoš balionais, kad iš tolo juos visi matytų. Vaikams nuo 10-12val. bus pasiūlyta nemokama pramoga su Burbulų Dėde. Daugiau informacijos galite rasti apsilankę Ramučių gyventojų Facebook grupėje „Ramučių gyventojai“ https://www.facebook.com/groups/193280587827387, taip pat informaciją galite rasite ir Ramučių gyventojų asociacijos puslapyje http://musuteise.lt/naujienos/

Kviečiame apsilankyti visus norinčius Ramučiuose jau šį šeštadienį!

2021.04.13

DĖL APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO DIREKTORĖS OLGOS VĖBRIENĖS PALAIKYMO IR GRĄŽINIMO Į DIREKTORĖS PAREIGAS

2021 balandžio 09d. žiniasklaidoje pasirodė informacija apie Aplinkos Apsaugos departamento (toliau AAD) direktorės Olgos Vėbrienės atleidimą iš pareigų. Toks sprendimas buvo priimtas po jau kurį laiką besitęsiančios įtampos tarp Aplinkos ministro Simono Gentvilo bei Olgos Vėbrienės.

2021 balandžio 12d,  kreipėmės į LR Prezidentą, LR vyriausybę  bei didžiasias Seimo frakcijas su prašymu stabdyti Aplinkos ministro Simono Gentvilo įsakymą atleisti Olgą Vėbrienę iš užimamų pareigų.

2021 balandžio 13d. kartu su kitomis Lietuvos visuomeninėmis organizacijomis buvom priimti pas Aplinkos ministrą S.Gentvilą ir pareiškėme savo poziciją bei išreiškėme palaikymą Olgai Vėbrienei, tikėdamiesi būti išgirsti.

Mes eilę metų aktyviai priešinamės aplinkos teršėjams,  informuojam institucijas apie pažeidimus bei nuolatos stebim vykstančią situaciją aplinkos apsaugos struktūrose Lietuvoje. Todėl turime pilną teisę ir jaučiame pareigą pasisakyti dėl AAD direktorės Olgos Vėbrienės atleidimo ir išreikšti jai savo palaikymą.

Jau kuris laikas stebime aktyvią ir į visuomenės gerovę nukreiptą Olgos Vėbrienės vadovaujamo AAD veiklą, kuriai viešai Aplinkos ministras nėra išsakęs pastabų, o veiklą vertino teigiamai. Tiesa, viduje vyko ne toks teigiamas dialogas ir jau dabar matosi, kad buvo ieškoma bet kokių būdų, kaip atskiratyti šia pareigūne. Visuomenė tai mato ir supranta, kad toks ministro sprendimas atleisti O.Vėbrienę iš pareigų yra ne kas kitas kaip – politinis susidorojimas su nuo politikos nepriklausomu valstybės pareigūnu. Vertiname tai kaip gėdingą asmeninį S.Gentvilo konflikto su O.Vėbriene, sprendimo būdą. Mes esame įsitikinę, jog Aplinkos apsaugos departamento direktorė Olga Vėbrienė turi reikiamą patirtį ir gebėjimus eiti šias pareigas ir pats ministras nusiskundimų dėl darbo kokybės O.Vėbrienei nėra pateikęs.

Atsakingai pareiškiame, kad Olga Vėbrienė  – sąžininga, principinga, atsakinga, nesitaikstanti su korupcija,  ji visada įsiklauso į bendruomenių problemas, jas girdi, jos komanda atidžiai reaguoja į pranešimus apie aplinkos apsaugos pažeidimus, nedelsdami juos stabdo, pradeda tyrimus ir gina viešąjį interesą. Tiesa, pati Olga Vėbrienė gana tiesmukiška ir kartais nepatogi ministrui, tačiau visada išlikdavo diplomatiška ir veikė tik įstatymų ribose.

Olga Vėbrienė ir jos komanda per trumpą laiką padarė neabejotiną proveržį Lietuvos aplinkosaugoje – įgyvendintos antikorupcinės priemonės, pateiktas 48mln eur civilinis ieškinys itin didelį rezonansą sulaukusioje  „Grigeo Klaipėda“ byloje dėl aplinkai padarytos turtinės žalos atlyginimo, surašyta begalės privalomųjų nurodymų (tame tarpe ir mūsų teritoriją liečiančioje Kauno MBA skandalingoje istorijoje) , kurie nukreipti į pagrindinį tikslą – stabdyti taršą Lietuvoje. Jos vadovavimo metu atsirado išorės komunikacija su visuomene, svarbiausių įvykių sklaida pateikiama Facebook platformoje, vyksta konsultacijų teikimas, per trumpą laiką ji įgijo didelį visuomenės pasitikėjimą. Todėl ji yra viltis visuomenei, kad aplinkos apsauga ir jos kontrolė Lietuvoje pagaliau turi tvirtą stuburą.

Atkreipiame dėmesį, kad AAD direktorės O.Vėbrienės atleidimas iš pareigų šiuo metu galimai padarytų DAUG DIDESNĘ ŽALĄ aplinkos apsaugos sistemai, kuri šiuo metu susiduria su didžiulėmis reformomis, nei žalą dėl  Olgos Vėbrienės vadovaujamosios patirties trūkumo, kuriuo norima prisidengti jos atleidimo įsakyme. Pasikeitus AAD direktorei – bijom, kad tikėtas proveržis Lietuvos aplinkosaugoje gali sustoti, o pradėti darbai ir reformos bei vykstantys teisminiai procesai gali būti stabdomi neribotam laikui ar net būtų nutraukti.

Nuotraukoje: Klaipėdos raj. Šimkų kaime, „saugomas“ po atliekų deginimo likęs itin smulkios frakcijos šlakas(pelenai) tiesiai po gyventojų langais. Olgos Vėbrienės AAD komanda jau yra surašiusi privalomąjį nurodymą jį išvežti. Tiesa, ar atleidus direktorę, bus vis tik įvykdytas nurodymas, ar šlakas pataps „mineraline medžiaga“, kuri va taip galėtų atsirasti bet kuriame Lietuvos kampelyje šalia jūsų namų…?

Kas gali paneigti, kad ji tapo neparanki, nes didžiulės baudos jau yra pateiktos civiliniuose ieškiniuose, tokiuose kaip  „Grigeo Klaipėda“ (48mln eurų) ar “Vilniaus vandenys” (7.5mln eurų) ir jų nesiruošiama sumažinti, o  atėjęs laikinasis direktorius turės kitą požiūrį ir ne tokias stiprias ambicijas bei principingumą ? Privalomųjų nurodymų stabdyti taršą  per trumpą jos vadovavimo laiką surašyta begalės tokioms didelėms įmonėms, kaip Kauno MBA dėl nedeklaruotų teršalų aptikimo, UAB „Raguvilei“ ar Klaipėdos KRATC dėl po deginimo likusio šlako sutvarkymo ir t.t? Ar bus išlaikytas principingumas ir Olgos Vėbrienės dažnai vartojamas credo “Tausoti. Saugoti. Mylėti.”? Pagyvensim. Pamatysim.

Klausimų ir abejonių iš tiesų yra  daug – atsakymų, deja, nėra. O tiesa yra turbūt kažkur per vidurį. Ir galimai tik laikas parodys, kokios jėgos ir interesai  slėpėsi po šiuo AAD direktorės Olgos Vėbrienės pašalinimo iš pareigų sprendimu. Ateitis parodys, ar turės Lietuva iš to naudos, ar atvirkščiai – vėl džiaugsis teršėjai nebaudžiamumu ir grįšime į gūdžius, nebaudžiamų teršėjų ir atsainaus požiūrio į aplinkosaugą laikus? Visuomenė ir gamta nuo to pavargo. Mes turime unikalią gamtą, dar vis miškingas girias, augmeniją bei gyvūniją. Turime tai saugoti ir puoselėti.

Ir mes galim tai padaryti,  jei nebijosime, ginsime tuos, kurie siekia to paties ir  kelsime visiems tik pačius aukščiausius reikalavimus aplinkos apsaugos srityje.

Labai prašome Lietuvos vyriausybės mus išgirsti ir imtis veiksmų, kad dori, sąžiningi ir kompetentingi pareigūnai liktų savo tarnyboje ir toliau dirbtų dėl Lietuvos gerovės. Tokių principingų ir kompetentingų vadovų turime nedaug, todėl privalome juos saugoti, ginti ir jiems padėti.

O pabaigai ir vėl cituojame tą pačią indėnų patarlę : „Kai bus nukirstas paskutinis medis, paskutinė žuvis sugauta, paskutinė upė – užnuodyta, tik tada mes suprasime, kad pinigai nevalgomi…“

 Kviečiame pažiūrėti  video siužetą “Palikta viena prieš šiukšlių mafiją“, kuriame tik dalis to, kas vyksta Lietuvoje ir su kuo gyvena žmonės kasdien bei kaip vis dar nėra lengva pasiekti , kad Lietuva taptų švaresnė …

https://www.youtube.com/watch?v=DyZ3v0DRPGw

 

 

 

2020.09.22

30 MILIJONŲ EURŲ UŽ ŠIUKŠLIŲ SMARVĘ KAUNE                            arba

AR KAUNAS PASIMOKYS IŠ  “GRIGEO KLAIPĖDA” ISTORIJOS?

Istorija sena – 2016 sausį buvo iškilmingai atidaryta Kauno regiono atliekų tvarkymo centro Kauno RATC mechaninio-biologinio apdorojimo šiukšlių rūšiavimo gamykla, vadinama Kauno MBA. Iš viso Lietuvoje tuo metu buvo skubiai atidaryta 10 tokių rūšiavimo gamyklų. Labai skubėta dėl gręsiančių sankcijų Lietuvai už šiukšlių rūšiavimo plano nevykdymą. Todėl šiai gamyklai pastatyti tebuvo skirta vos 1.5 metų. Šios rūšiavimo gamyklos buvo statomos, nes tuo metu „Tvarkos ir teisingumo“  valdoma Aplinkos minsiterija miegojo letargo miegu nesugebėjo inicijuoti tinkamo pirminio rūšiavimo, kurį gyventojai galėtų puikiai vykdyti patys.

Prieš 5 metus Kauno MBA gamyklos atidarymo juostelę kirpo ką tik šviežiai išrinktas Kauno m. meras Visvaldas Matijošaitis. Jo žodžiai atidarymo metu  skambėjo pranašiškai – „Jei išmokysime visuomenę rūšiuoti, gal po kelių metų džiaugsimės šios gamyklos uždarymu“, – ragindamas siekti skandinaviškos tvarkos, sveikino V.Matijošaitis.

Taigi, Kauno miesto pakraštyje buvo atidarytas elementarus komunalinių šiukšlių surinkimo punktas, į kurį pradėjo keliauti viso Kauno regiono šiukšlės iš 5 savivaldybių. Ten iki šiol imituojamas atliekų rūšiavimas (išrūšiuojant vos 1% atliekų), tada kompostuojamos ir kaupiamos deginimui. Visi rankom plojo – 30 milijonų gauta parama iš ES, iš savo kišenės traukt beveik nieko nereikės. Nors projekto tikslas – užtikrinti, kad būtų perdirbama ir kitaip panaudojama ne mažiau kaip 50 proc. visų Kauno regiono teritorijoje susidarančių komunalinių atliekų. Garsiai deklaruota, kad iki 2020 metų sąvartynuose šalinamos komunalinės biologiškai skaidžios atliekos turėtų sudarytų ne daugiau kaip 35 proc.

Deja, ne viskas yra taip sklandu, kaip suplanuota. Penkeri metai imituojama Kauno MBA veikla su  nevaldomos smarvės protrūkiais. Nenutrūksta skundai iš gyventojų, kurių namai nutolę net 3 km nuo gamyklos. Dvokiantis Kauno miesto Dainavos mikrorajonas, Ramučiai, Martinava, Biruliškės, Margava, Palemonas. Įmonėje fiksuoti nuolatiniai įrenginių gedimai, desperatiški bandymai kažką tvarkyti –  probiotikai, naujas kaminas,  ozonavimo idėjos, bet , deja, – papildomos investicijos be jokios naudos: smarvė išliko nevaldoma.

Šiandien visų savivaldybių valdininkai pripažįsta: vieta tokiai veiklai parinkta netinkama, technologija netinkama.  Ir kaip atviravo pirmasis Kauno MBA direktorius Kęstutis Balčiūnas dar 2016 metais – „pirkom katę maiše“… Tai jau tikrai – nes tokio jovalo ir netvarkos bei nekompetencijos dar reikėtų paieškoti…Tik klausimas, kuris iki šiol neramina visus –  kas už tai atsakingas ir kas prisiims kaltę? Kas įkišo katę į maišą, ir kas už tai atsakingas?

  • Gal buvusio Kauno mero A.Kupčinsko tuometinė komanda, kuri laimino šią vietą Kaune?
  • Gal dabartinio Kauno mero V.Matijošaičio komanda su „Kauno švara“, kurie 5-erius metus nesugebėjo stabdyti šios įmonės veiklos, nors turi lemiamą persvarą dalininkų balsavime?
  • Gal Kauno rajono savivaldybės meras V.Makūnas, kuris palaikė įmonės steigimą ir pirmasis privalėjo reaguoti į Kauno rajono gyventojų skundus?
  • Gal Nacionalinis visuomenės centras (NVSC), Aplinkos apsaugos agentūra (AAA)  ar Aplinkos apsaugos departamentas  (AAD) , o už jų – tiek Sveikatos ministerija, tiek Aplinkos ministerija, kuriem privalu buvo kontroliuoti šią įmonę?

Neįgalių ir nepakaltinamų per 5 metus atsirado daug. Tikėkimės, kad AAD iniciatyva ir pradėtas prokuratūros tyrimas dėl šios gamyklos padės praskleisti šias uždangas ir nubausti kaltininkus už šią betvarkę. Tik ar smarvės situacija bus išspręsta? O gal Kaunas pratęs „Grigeo Klaipėda“ istoriją su akivaizdžiai nenubaustais teršėjais?

Penkti metai jau eina į galą. Įmonė taip ir neįvykdė ES duoto įsipareigojimo išrūšiuoti ar kitaip panaudoti bent 50% šiukšlių, visą laiką teršė aplinką, išmetinėjo nedeklaruotus teršalus ir neabejotinai už tai nemokėjo taršos mokesčių.  Šiandien įmonė toliau veikia, surinkinėja šiukšles, smardina orą, bet nesulaukia jokių ryškesnių sankcijų iš kontroliuojančių valdžios institucijų. Europos sąjunga turbūt net neįsivaizduoja, kokiai aferai skyrė pinigus? Kaip sakė buvęs Aplinkos ministras Kęstutis Navickas: „Man kai kada atrodo, kad mes padarėm įrenginius, kurie maltų orą“
Faktai: 2020 metų rugsėjo mėn. įmonė ir toliau dirba su 2015 metų TIPK leidimu, kuriame deklaruotas tik amoniako išmetimas (~1 ton/per metus) ir kietosios dalelės, o liko nuslėpti merkaptanai, sieros vandenilis, kiti nemetaniniai lakūs organiniai junginiai. Šie teršalai sudaro baisios smarvės protrūkius. Pagal AM įstatymą 2014 m. kovo 6 d. Nr. D1-259 „Dėl taršos leidimų išdavimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių patvirtinimo“ – įmonė grubiai pažeidė TIPK išdavimo taisykles ir teisės dirbti neturėjo nei vienos dienos!

 

Na, būkim atviri – niekam nerūpėjo daryti daugiau nei priklauso. Tik Ramučių bendruomenės atkaklumas privertė įsigilinti į esmę –  o kodėl gi smarvė sklinda taip toli, o matavimuose vis nieko nerandama? Nes smarvė žadino gyventojus naktimis, vimdė rytais, galvą skaudėjo dienomis. Viskas labai koreliuoja su „Grigeo Klaipėda“ atveju, kur daugiau nei 10 metų žmonės skundėsi ir bandė prisišaukti pagalbos dėl tų pačių kvapų. Ir kol visuomenė į tai neįsikišo – viskas „sėkmingai“ tekėjo Kuršių marių link be pastabų, be papildomų paieškų ar problemų nagrinėjimo…Panašu, kad mūsų valstybėje visuomenė ne tik moka mokesčius kontroliuojančioms institucijoms, bet dar turi tikrinti jų atliekamą darbą ir pirštu parodyti, kur yra pažeidimas, kodėl jis toks atsiranda ir iš kur. Ir dar prašyti, kad būtų baudžiamos tokios neatsakingos įmonės ir stabdoma jų nusikalstama veikla.

Klausimų daug – atsakymų, deja, nėra. Ir eilinį kartą, įsisavinant milijonus, pamirštas pats svarbiausias šioje istorijoje – žmogus. O be reikalo…Juk toks žmogus, atėjęs prie balsavimo dėžės tikrai atsimins tuos, kurie nusispjovė į jo problemas ir manipuliavo jo sveikata visus tuos ilgus metus… Tik šio žaidimo partiją, dar neaišku, kas laimės…

Visuomenė reikalauja nedelsiant naikinti TIPK leidimą Kauno MBA už melagingai pateiktus duomenis apie išmetamus teršalus ir nedelsiant stabdyti įmonės veiklą.

Retorinis klausimas valdžiai: kas svarbiau – 30 milijonų eurų ar žmonių sveikata?

O pabaigai  pacituosime indėnų išmintį –  „Kai bus nukirstas paskutinis medis, paskutinė žuvis sugauta, paskutinė upė – užnuodyta, tik tada mes suprasime, kad pinigai nevalgomi…“ Tad už kiek milijonų bus parduota šiukšlių smarvė Kaune, sužinosime jau netrukus.

 

https://kaunas.kasvyksta.lt/2020/09/17/miestas/nosi-rieciancio-kvapelio-kaune-itraukes-ministras-si-gamykla-yra-ant-ribos/

https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/del-smarve-skleidziancios-kauno-mba-kreipsis-i-aplinkos-ministra-984576

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/jonavos-ir-kauno-rajono-savivaldybes-siekia-atsisakyti-kauno-mba-paslaugu-zmones-vemia-juos-beria-spuogais-56-1366800

https://www.alfa.lt/straipsnis/50426324/kauno-meras-ragina-uzdaryti-nauja-30-mln-euru-kainavusia-atlieku-apdorojimo-gamykla

https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1234852/mazeika-buvo-klaida-biologinio-atlieku-apdorojimo-gamykla-statyti-gyvenamuju-namu-apsuptyje

https://www.delfi.lt/verslas/verslas/mazeika-buvo-klaida-statyti-kauno-mba-gyvenamuju-namu-apsuptyje.d?id=85266701

https://www.lrytas.lt/verslas/rinkos-pulsas/2020/09/18/news/k-mazeika-buvo-klaida-statyti-kauno-mba-gyvenamuju-namu-apsuptyje-16377000/

https://www.etaplius.lt/del-kauno-atlieku-tvarkymo-imones-veiklos-dalininkai-numato-kreiptis-i-ministra